نام کاربری:    کلمه عبور:    به خاطر داشتن     


منوی اصلی

آمارگیر
بازدید از این صفحه امروز
کل بازدید ها: 5
تعداد نفرات بازدید کننده: 3

بازدید از این صفحه در کل
کل بازدید ها: 61499
تعداد نفرات بازدید کننده: 43246

کل سایت
کل بازدید ها: 110841
تعداد نفرات بازدید کننده: 57993

تاريخ / زمان
 

اخبار در سال 1393
شید سچپج
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 

جستجو مجموعه نرم افزاری آرتا سافت

اسلايدر


تاریخچه ها [ مطالب جالب از تاریخچه های علمی ]

تاریخچه ی کشف ویتامینها
ایجاد کننده مدیر سایت ( امیر مهدوی فر )
پست الکترونیک ایجاد کننده epi_officer@yahoo.com
وب سایت ایجاد کننده www.orginalsoftware.com
توضیحات تاریخچه ی کشف ویتامینها

نام ویتامین از واژه لاتینی (ویتا) به معنای زندگی گرفته شده و انواع مختلفی دارد که مهمترین آن ها ویتامین هاى A، B، C، D و E است و هر كدام از آنها هم به چند دسته تقسیم مى شوند. هر نوع ویتامین تاریخچه کشف خاصی دارد؛ اما نام گذاری و کشف اولیه آن اولین بار توسط در سال ۱۹۱۲ یک بیوشیمیست لهستانی به نام دكتر كاسیمیر فانك این ماده حیاتى انجام شد. او توانست چهار نوع ویتامین را كشف كند: ویتامین ضدبربرى، ویتامین ضدپلاگرا، ویتامین ضداسقربوت و ویتامین ضدنرمى استخوان، که البته امروزه این نام گذاری ها منسوخ شده است.
شما برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره هر نوع از ویتامینها و تاریخچه آنها می توانی به آدرسهای زیر مراجعه کنی، به علاوه در بخش اجتماعی سایت تبیان در قسمت ( تغذیه > مواد مغذی مورد نیاز بدن) مقالات بسیار جالبی درباره ویتامینها وجود دارد.
ویتامین‌ها ترکیبات آلی هستند که به مقدار خیلی جزئی برای سوخت و ساز مواد غذایی و اعمال حیاتی بدن و رشد و نمو و تندرستی ضرورت دارند. تغذیه ناقص و رژیم غذایی نامناسب سبب کمبود یا فقدان یک یا چند ویتامین می‌شود و به بیماری‏های مختلف مانند بری بری و پلاگر می‌انجامد.
ویتامینها سبب تسهیل دگرگشت (سوخت و ساز بدن)، اسیدهای آمینه، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها می‌شوند و رشد و نمو و ترمیم سلولهای بدن را میسر می‌سازند. برخی از ویتامینها سبب جذب مواد غذایی در روده می‌شوند و بعضی نیز به عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند. عمل آنها بر روی بافتهای اپی تلیال و همچنین استخوان بوده و در مجموع هر کدام از آنها از بروز یک عارضه جلوگیری می‌کند.
فونک نام Vitalamine، یعنی آمینی که حیاتی بوده و برای ادامه زندگی ضرورت دارد، را به موادی که سبب بهبود بیماری بری بری می‌شد و از گروه آمین بوده اطلاق کرد. پس از آنکه معلوم شد بسیاری از ویتامینها از گروه آمین نیستند حرف e از آخر واژه ویتامین حذف و واژه Vitamin مورد قبول واقع شد.
ویتامینها را به دو دسته مهم، شامل ویتامینهای محلول در آب و ویتامینهای محلول در چربی، تقسیم کرده‌اند. ویتامین E، ویتامین K، ویتامین D، ویتامین A را محلول در چربی و ویتامین C و ویتامین‌های گروه B را محلول در آب دانسته‌اند.
علاوه بر مواد معدنی، ویتامینها نیز مورد نیاز بدن هستند؛ زیرا بدون حضور آنها در غذا، سلامتی و تعادل اعضای بدن ناپایدار می‌شود و در اعمال حیاتی اختلالاتی ایجاد می‌گردد و عوارضی بروز می‌کند که گاه منجر به مرگ می‌شود.
ویتامین‌ها سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کنند و تنها کمبود یک ویتامین می‌تواند، تمام بدن انسان را به مخاطره اندازد. خوب است بدانید که بیشتر ویتامین‏ها از منابع اصلی طبیعی استخراج می‌شوند.
مقدار مصرف ویتامین‌ها
گرچه هر ویتامینی به مقدار بسیار اندکی برای رفع نیاز بدن کافی است، ولی باید گفت که نگرانی مردم از کمبود ویتامین، چندان هم بی‌پایه نیست. غذایی که می‌خوریم اگر متنوع باشد، ویتامین‌های ضروری را خود به خود به بدنمان می‌رساند (گویا فقط به استثنای ویتامین د)؛ اما اشکال این است که بسیاری از مردم در انتخاب خوراک خود، عاقلانه رفتار نمی‌کنند؛ یعنی رعایت نمی‌کنند که غذایشان متنوع باشد. همچنین از غذاهای اساسی و مهمی که ویتامین‌ها را برایشان تأمین کند، غافلند. به چنین افرادی باید مقداری ویتامین اضافی بخورانیم تا جبران کمبودشان بشود. بسیاری از ویتامین‌ها قابل ذخیره شدن در بدن نیستند؛ از این‌رو می‌توان گفت که بدن ویتامین‌های افزون‌ بر نیاز خود را به راحتی دفع می‌کند. با این وصف اگر بخواهیم پیوسته یک یا چند ویتامین خاص را به افراط وارد بدن بکنیم، کاری زیان‌بخش خواهد بود. این گفته به ویژه درباره ویتامین آ و ویتامین د کاملاً صحت دارد. پس نباید دایما از کپسول یا شربت ویتامین آ و ویتامین د استفاده کرد. چه غذاهایی چه ویتامین‌هایی را فراهم می‌آورند؟ اکنون نگاهی سریع به خواص ویتامین‌ها و غذاهایی که آن‌ها را برایمان تأمین می‌کنند، خواهیم افکند. ویتامین «آ» برای سلامت چشم، پوست، دندان و استخوان‌ها مفید است. آن را می‌توان از تره‌بار سبز و برگ‌دار، تره‌بار زرد، میوه‌ها، تخم‌مرغ، جگر و کره به‌دست آورد. ویتامین «ب ـ 1» برای دستگاه گوارش و اعصاب مفید است و مانع پیدایش برخی بیماری‌ها می‌شود. آن را در نان کامل، جبوبات و جگر خواهید یافت. ویتامین «ب ـ 2» در شیر، تخم‌مرغ، سبزیجات و گوشت بی‌چربی یافت می‌شود. ویتامین «ث» مدد بخش بافت‌ها، استخوان‌ها و دندان‌هاست و در میوه‌های ترش، گوجه‌فرنگی و کدوی خام وجود دارد.
انواع ویتامین
انواع ویتامین‌ها:
• ویتامین آ
• ویتامین ث
• ویتامین دی
• ویتامین ای
• ویتامین کا
• ویتامین اف 1
• انواع ویتامین‌های گروه ب:
• ویتامین ب۱ یا تیامین ویتامین
• ویتامین ب۲ یا ریبوفلاوین
• ویتامین ب۳ یا نیاسین
• ویتامین ب5 یا نیکوتینامید
• ویتامین ب۶ یا پیریدوکسین
• ویتامین ب۹ یا اسید فولیک
• ویتامین ب۱۲ یا کوبالامین
• تاريخچه آشنايي با ويتامين ها چندان طولاني نيست ، در اواخر قرن گذشته دانشمندان متوجه شدند که عدم تنوع در برنامه غذايي ، مخصوصاً عدم استفاده از مواد غذايي تازه موجب ابتلاء به برخي از بيماريها مي شوند مثل خونريزي لثه ها يا بيماري بري بري که اختلالات عصبي و قلبي ايجاد مي کند .

• در اوايل قرن بيستم ( 1912 ) کارتيرفونک با استخراج موادي از غذاهاي تازه توانست بيماري بري بري را در جوجه ها درمان کند . از آنجائيکه در ماده استخراج شده آمين وجود داشت، نام اين ترکيبات را ويتامين يا آمين حياتي ناميد . در صورتيکه مطالعات بعدي نشان داد که در تمام ويتامين ها آمين وجود ندارد ، به همين دليل استفاده از کلمه ويتامين را مناسب ندانستند و دانشمندان از سال 1930 به بعد تصميم گرفتند زمانيکه ترکيبات شيميايي مواد مشخص شد از نام ترکيب شيميايي آنها همراه با نامگذاري قديم استفاده کنند . به عنوان مثال : رتينول يا ويتامين A ، ويتامين يا B1 ، ريبوفلاوين يا ويتامين B2 .

• ويتامين ها ترکيبات آلي هستند که در بيشتر مواد غذايي به مقدار جزئي وجود دارند و هر کدام اعمال حياتي مخصوصي را در بدن انسان انجام مي دهند . اگر چه احتياجات ويتامين مورد نياز بدن بسيار جزئي مي باشد ولي براي ادامه حيات ، رشد و توليد مثل ، وجود همين مقدار کم بسيار ضروري و اساسي است . مقدار آنها در مواد غذايي بسيار کم ( حدود ميلي گرم يا ميکروگرم ) است.

• اگر رژيم غذاييب متعادل باشد ، ويتامين ها به نحو شايسته اي تأمين مي شوند و بدن نياز به مکمل ويتاميني ندارد. اعمال حياتي بدن انسان توسط ترکيباتي به نام آنزيم ها کاتاليزور مي شوند. براي تکميل ساختمان تعداد زيادي از آنزيمها به ويتامين نياز است و در صورت عدم وجود آنها، آنزيمها نمي توانند واکنشهاي مربوط به خود را انجام دهند. آنزيمها نقش کاتاليزوري در اعمال حياتي بدن دارند، يعني به مقدار کم باعث تسريع واکنشهاي حياتي مي شوند، اما وارد واکنش نمي شوند . به همين علت ويتامينها مواد مغذي نگهدارنده تعادل حياتي نام گرفته اند. اين دسته از مواد مغذي نه نقش ساختماني دارند و نه از متابوليسمشان انرژي توليد مي شود اما در متابوليسم و رها شدن انرژي نقش اساسي دارند.


• عواملي که مي توانند مقدار ويتامين هاي مواد غذايي را کاهش دهند ، عبارتند از :
• 1- آسياب کردن غلات و گرفتن سبوس آنها : ( سبوس غلات غني ترين منبع ويتامين ها است ).

• 2- حرارت و پخت مواد غذايي : ممکن است در اثر حرارت و پخت مقداري از ويتامين ها از بين بروند مثلاً آبکش کردن برنج باعث از بين رفتن ويتامين B1 موجود در آن مي شود .

• 3- نگهداري طولاني مواد غذايي : هنگامي که ميوه ها و سبزي ها پلاسيده مي شوند ويتامينهايشان را از دست مي دهند .


• علل کمبود ويتامين ها در مواد غذايي :
• 1- فقر غذايي : هنگامي که به مقدار کافي غذا خورده شود و رژيم غذايي متعادل باشد ، طبيعتاً بدن به مقدار کافي ويتامين دريافت مي کند.

• 2- اختلال در جذب به علت کاهش اسيديته معده يا کمبود صفرا : هضم و جذب ويتامينهاي محلول در چربي تابع هضم و جذب چربي هاست. بنابراين اختلال در هضم و جذب چربيها موجب اختلال در هضم و جذب ويتامينهاي محلول در چربي مي شود. مخصوصاً اختلال در ترشح صفرا، جذب چربيها و ويتامينهاي محلول در چربي را مختل مي سازد.

• 3- اختلال در متابوليسم

• 4- مصرف برخي از داروها : استفاده از برخي داروها ممکن است جذب ويتامينها را مختل کند يا دفع آنها را از طريق ادرار تسريع کند و يا ويتامينها را تخريب کند . بنابراين بايد هنگامي که پزشک دارويي را تجويز مي کند دستورات پزشک را کاملاً اجرا کنيم . گاهي اوقات نياز به مکمل هاي ويتاميني وجود دارد تا ميزان از دست رفته ويتامين ها در اثر استفاده از داروها جبران شود.


• ترکيبات ويتامين ها :
• برخي از ويتامين ها به طور آماده در مواد غذايي وجود ندارند و طي واکنشهايي که بر روي آنها صورت مي گيرد به ويتامين تبديل مي شوند. مثلاً وقتي بتاکاروتن وارد بدن مي شود مولکول آن مي شکند و به دو مولکول ويتامين A تبديل مي گردد. سبزي هاي پخته همراه چربيها مصرف مي شوند و ضريب تبديل بتاکاروتن آنها به ويتامين A سه برابر مي شود.

• فرض کنيد پيش ساز ويتامين D ( که در پوست بدن وجود دارد ) با تابش اشعه آفتاب مي تواند به ويتامين D تبديل شود ، وارد کليه شود و به فرم فعال ويتامين D تبديل گردد ( در قسمت ويتامين D اين موضوع را بيشتر مورد بحث قرار مي دهيم ).

تصویر تصویر موجود نیست
اندازه فایل 4 كيلو بايت
تاریخ پنجشنبه 21 مرداد 1389 - 18:55:28
دفعات دانلود 832
دانلود
امتیاز
امتیاز داده نشده 
گزارش دانلود خراب
  بازگشت به لیست [تاريخچه مختصر رياضيات] بعدی >>

نظرات

eq2qsa @ دوشنبه 23 آبان 1390 - 13:46:25

Chabei @ پنجشنبه 17 اسفند 1391 - 11:20:49

along a number of further portions that is going to help you create a quick adjust. replica watches for sale Sneakers, an alternative two of jewellery or perhaps necklace around your neck to feature crisis or maybe a cashmere place are all rapid solutions to acquire your current clothing down or up some sort of step if needed, and you may constantly get away from these people vehicle if you realize they're not essential! copy;09 The trendy Exec, 1, replica watches replica rolex , replica rolex watches fake watch fake watches for sale, replica tag heuer watches, rolex fake replica cartier watches replica rolex , It's quite awareness that this number or even coordinator can be limited by simply custom to incorporate celebration prefers by way of thanking the attendees pertaining to attending. replica watches Normally, these are some type of small, cheap products that help to make good souvenirs.Various gathering prefers exist for various kinds of get-
Chabei @ چهارشنبه 30 اسفند 1391 - 02:28:56

vintage wedding gowns straightforward diamond you will get at a distance that has a better tiara.Your choice of bridesmaid tiara will rely on your hair model you have selected to wear on the day. unique wedding gowns beach wedding gownsWomen by using fuller tresses, doing curls plus assertion hairdo's will normally require a more substantial tiara must be uncomplicated headband would just wander away in even bigger tresses. allure wedding dresses As well as simple hairdo's i.elizabeth.direct wild hair sweeping lightly decrease or perhaps portion in place in addition to component decrease needs a more supple looking a pretty tiara vintage wedding gowns .Observe the dimensions of the head way too simple wedding gowns , do you have a little travel? If that's so, maintain tiara compact far too to be a big a pretty tiara would likely only actually eclipse you and most people won't want that that occurs which is vital that
Chabei @ چهارشنبه 1 خرداد 1392 - 17:31:14

and emergency preparedness kits for our pets. christian louboutin shoes Actually, if you have been questioning what you may feed your dog or cat within the event of an emergency then you may be surprised to discover which you can really purchase freeze dried food goods for the animal, and you will find a great deal of websites available that provide up pet food storage foods and brand evaluations. tory burch boots But if purchasing freeze dried food for the animal is not fairly what you've in thoughts then you will find other brief term solutions that may be adopted. Obviously canned pet food is an simple method to preserve some food storage if you are cautious to watch expiration dates and use exactly the same guidelines of FIFO that apply to our own food. But storing dry pet food could be a bit tricky. Once more, it is essential to spend attention to manufacturer suggestions and expiration dates,cheap flower girl dresses, but additionally, dry dog and cat food is vulnerable towards the exact same deterioration that any food is, and air and water are each contributing elements in spoiling our animal's food. louboutin So here's your pet friendly food storage tip. Contrary to well liked belief, it's really much better to help keep dried food inside the bag instead of dump the contents into a plastic bin. You will find a couple of factors for this christian louboutin : 1. Keep in mind the scare with BPA in consumer plastic a couple of years ago? Nicely keep in mind that when you are shopping for a container to shop your pet's food in short boots, and great luck discovering 1 that is BPA totally free. Chemicals from a plastic bin can seep out in the container and contaminate your animal's food. In spite of its recognition, this really is not a great practice for pet food storage. crhistian two. As fats and oils are released naturally from dried food the residue features a tendency to stick towards the bottom and sides of a plastic bin, leaving a greasy film that becomes rancid more than time tory burch . This can improve the possible for bacteria and mold growth, thereby top to a number of well being risks for the animal. Within the finish, we're attempting to safeguard them, not produce a entire new emergency. But do not throw that container out just however. Airtight containers are nonetheless a great choice for helping maintain dry food fresh—just put the whole bag in to the container instead of dump the kibbles in to the bin. Then following each and every use, attempt and force as significantly air out in the bag as you possibly can, use a clip to seal the bag, after which lock down the air tight lid to assist maintain the food additional fresh. Food storage for our pets entails a bit bit much more effort than just getting an additional bag of dried food laying about the home. Usually be conscious of expiration dates and maintain wet food in cans as component of one's backup strategy utilizing exactly the same food storage practices you'd use for your self. Tails everywhere are wagging in approval. Jared Matkin is really a Salt Lake City based
Chabei @ پنجشنبه 24 مرداد 1392 - 14:33:34

watches replica getA Also, patek philippe replica a large seller for the fake flower has been that we are able to purchase them all now and they'll final forever. A Plus, they had been exactly the same cost because the actual factor iwc replica watch . A Together with the hydrangeas, replica watches uk we'll place an array of candles in numerous sizes, and wheat grass and roses on the other tables replica watch .A To cut the price of buying glass for the candles, we discovered glass we are able to rent. A Its an incredible method to save along with a fantastic concept cheap breitling replica fake watches . omega speedmaster date We finalized our menu and came up having a fundamental order towards the ceremony.A We're now attempting to believe of enjoyable issues to complete in the dance cartier watches replicas .A Because we're a component of a college ministry, we're about a great deal of students every day.A That becoming stated, we wanted them to become a component of our large day, but truly felt restricted with our size and spending budget.A So we
ccocoo @ جمعه 1 شهريور 1392 - 11:10:15

The combination of many ugg boots clearance skills together is the developing way of Amigo portable hard drive ugg boots sale uk. It is also just because of this that the products of ugg josette sale Amigo win many sectors' affection in China, such as the Army, government agencies and banks ugg bailey button sale.
Chabei @ دوشنبه 22 مهر 1392 - 17:51:20

occurred at a rate of 68 Wedding Dresses , Quinceanera Dresses 000 bags per day globally. Some Australians who lose their luggage will by no means see it once more, resulting in thousands of dollars in lost property and immeasurable disruption to holiday plans, Cocktail Dresses Mr Jackson stated. Although the vast majority of misplaced bags are discovered and returned to their owners inside 48 hours, thats no consolation if youre caught within the European winter with out your coat and gloves. Mr Jackson stated there had been ten easy precautions travellers could take to assist make sure their luggage arrived intact: Tags Make sure all items have clear, sturdy luggage tags that wont tear off. Record your telephone numbers for each house and destination. Some travellers prefer to list their workplace address to steer clear of suggesting their house is vacant. Itinerary Location your get in touch with particulars and itinerary inside your luggage, so you are able to nonetheless be situated if external tags are lost and your luggage is opened for inspection. Lock up Locks and straps offer a

شما باید برای ارسال در سایت به سیستم وارد شوید یا اگر عضو نیستید ثبت نام کنید اینجا براي ثبت نام كليك كنيد
Hosted & Design By: iran-team.com